Stereofotograf.eu

Začátek         Stereogalerie         Monogalerie         Návody         Technika         O mně         Návštěvní kniha         Klub

Snímání stereofotografií

Stereofotoaparát
Posun normálního fotoaparátu

Zpracování stereofotografií

Digitální zpracování

Prohlížení stereofotografií

Anaglyf


Digitální zpracování stereofotografií

Na zpracování stereofotografií existuje mnoho softwaru, jak placeného, tak i zdarma. Rozsáhlý přehled je na stránkách Stereoscopy.com. Je jen na vás který si vyberete. Já používám a doporučuji StereoPhoto Maker (dále jen SPM). Umí všechno od sesazení stereoskopické dvojice, včerně dávkového a automatického, až po prezentaci. Všechny příklady budu demonstrovat na něm.

Sesazení snímků

Pravidla pro sesazení jsou jednoduchá a platí pro všechny formy stereofotografie, digitální i filmové. Levý a pravý obraz každého bodu musí být na levé a pravé fotografii stejně vysoko. Liší se jen horizontálním posunem. V horizontálním směru sesazujeme snímky tak, aby veškerý prostor byl za rámečkem obrázku (tzv. stereoskopické okno). Jako jednoduchou pomůcku si můžete pamatovat, že nejbližší objekt na fotografii by se měl překrývat. To je dobře vidět v anaglyfu.

Skutečnost je o něc složitější, protože při focení můžeme do zdrojových snímků zanést mnoho chyb.

Odstranění všech těchto chyb je složité a pracné. U extrémně špatně vyfocených dvojic není sesazení vůbec možné.

Ve StereoPhoto Makeru je k sesazování Easy Adjustment (na horní liště Adjust - Easy Adjustment... nebo klávesa K). Zobrazí se anaglyf a spousta šoupátek, kterými už nastavujete jednotlivé parametry sesazení a přímo vidíte, co to s fotkou dělá.

Přehled nastavení:

Nahoře nad obrázkem je horizontální posun, vlevo vertikální. Vlevo dole jsou karty pro další nastavení.

screenshot SPM

Přesnost sesazení doporučuji kontrolovat ve 100% velikosti, můžete si zobrazit mřížku, která vám to usnadní.

Snadno sami zjistíte, že přesné ruční sesazení je velmi pracné. Vývojaří SPM naštěstí vyřešili i automatické sesazování. Od verze 3.04 využili Autopano k vyhledání stejných bodů na snímcích a podle jejich souřadnic SPM fotografie sesadí. Přitom umí zkorigovat všechny zmíněné chyby. Autopano je ale patentováno, tak od verze 4.00 obsahuje SPM vlastní algoritmus k vyhledávání shodných bodů na snímcích. Nás se patenty zatím naštěstí netýkají, tak si můžete Autopano klidně stáhnout a vyzkoušet co je lepší. V SPM nastavíte použítí autopana Edit - Preferences... - Adjustment - Autpano folder. Autopano jednoduše nakopírujte do stejného adresáře jako SPM (nebo jiného) a ten zde nastavte. Když nic nenastavíte, SPM použije vlastní algoritmus. Automatické sesazení dvojice spustíme klávesovou zkratkou Alt + A nebo klinutím na Adjust - Auto alignment. Tím by měla být stereoskopická dvojice dokonale sesazena. Uložíte ji File - Save stereo image nebo klávesou S. SPM uloží fotografii v režimu, ve kterém si ji prohlížíte (anaglyf, side-by-side, interlaced...).

Barevné úpravy stereofotografií

Levý i pravý snímek musí být barevně stejné. Pokud nejsou, můžete využit funkci Auto Color Adjustment (Ctrl + K), která upraví pravý snímek podle levého. Pokud chcete podle levého upravit pravý, přehoďte je klávesou X a po úpravě je opět vraťte.

Složitější barevné úpravy můžete probádět v jiném editoru (GIMP a řada dalších). Uravujte vždy celou dvojici, jedině tak lze zajistit, že obě fotky budou upraveny stejně a budou stejně barevné.

Dávkové zpracování

Dělá se to takhle: File - Multi Conversion... Otevře se okno, kde nastavíte všechny parametry (kde jsou fotky, kam ukádat sesazené, jak se sesadit, jak je uložit...). Pak jenom kliknete na Convert Selected Files nebo Convert All files a můžete si jít uvařit čaj.

Prohlížení

SPM slouží i jako prohlížeč. Klávesami F4 - F11 se přepínají různá zobrazení. Co je co a další nastavení najdete v menu Stereo. Z toho důvodu bohatě stačí mít stereofotografie uložené jen jako dvojici side-by-side. Výhodou je, že až si koupíte stereoskopický monitor, tak jen v SPM zmáčknete jednu klávesu a prohlédnete si celý svůj archiv.


© Jan Kříženecký Dodržujte prosím autorská práva.


Valid HTML 4.01 Transitional